27 stycznia 2011

66 sposobów (...), Irene Claver

Tytuł: 66 sposobów, by uwieść wampira lub inną istotę o nieodpartym uroku
Autor: Irene Claver 
Wydawnictwo: Verbum Nobile 
Liczba stron: 146
Ocena: 6,5/10

Wampir – fantastyczna istota, najczęściej żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Zależnie od źródła, wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, czytanie w myślach, przewidywanie przyszłości, lewitacja czy telekineza.*

Tak właśnie przedstawiano te niezwykłe stworzenia. I choć ostatnio znów powróciły do „łask”, wampiry na przestrzeni wieków znacznie się zmieniły. Różnice doskonale widać m.in. w popularnej sadze Stephenie Meyer, która zaskarbiła sobie serca milionów czytelników na całym świecie. Prawie każda nastolatka marzy teraz o przystojnym krwiopijcy, który byłby gotów poświęcić dla niej życie. „66 sposobów” to lektura, która ma pomóc w „polowaniach” na tego jedynego…

Dziennikarka Irene Claver, stworzyła 66 rozdziałów, w którym udziela wskazówek w różnych dziedzinach – od ubioru, przez makijaż, aż po scenariusze romantycznych spotkań. Na samym początku mamy okazję zapoznać się z sylwetkami najpopularniejszych bohaterek literackich i filmowych, które zdobyły serca wampirów. Są wśród nich m.in. Mina, Bella, Claudia, Lucy, Rosalie, a także przedstawicielki różnych subkultur. Autorka opisała styl każdej z nich, zwracając szczególną uwagę na makijaż, fryzury i dodatki. Dzięki temu można wybrać sobie jeden image, lub po prostu spróbować wszystkiego po trochu.

W kolejnych rozdziałach dowiemy się, jak wybrać wyjątkową bieliznę, czy przygotować relaksującą kąpiel przy świecach. Poczytamy też o miłosnych amuletach i obrzędach magicznych, które przyniosą szczęście i sprawią, że nasz ukochany wreszcie podejmie działania. Poznamy sposoby na przygotowanie pysznej, krwistej kolacji i zaplanowanie nastrojowej, niesamowitej randki. Oprócz tego autorka gwarantuje nam sporą dawkę muzyki i literatury, z którą powinnyśmy się zapoznać.

Chylę czoła przed Verbum Nobile, za porządne wydanie - jak najbardziej warte swojej ceny. Aż miło popatrzeć na błyszczący papier i twardą, szytą oprawę. Ilustracje Berto Martineza są świetnym dopełnieniem całości.

Niestety, treść nie jest już tak interesująca, jak się może wydawać. Jestem pewna, że książka trafiła w ręce nastolatek w wieku 11-13 lat, zauroczonych Edwardem i spółką. Dlatego uważam, że niepotrzebne były wzmianki o striptizie i seksie - pani Claver pisze o tym zupełnie normalnie, bez żadnych ogródek. „Seks ma być dla zakochanych czymś przyjemnym, niesamowitym.” Czy nie jest to trochę zbyt odważne, biorąc pod uwagę grupę docelową tejże książki? Niektóre rady autorki są śmieszne, czasami wręcz absurdalne. Subkultura to nie tylko ubiór; posiadanie glanów i gorsetu nie czyni z nas od razu prawdziwej gotki, z krwi i kości. Poza tym każda z nas powinna wyrabiać swój własny, niepowtarzalny styl, a nie ślepo podążać za trendami wyznaczonymi w kolorowych pisemkach.

Poradnik ten powinnyśmy potraktować zdecydowanie z przymrużeniem oka, jako dobrą zabawę. Można dzięki niemu trochę dokształcić się np. z wampirzej literatury, czy dowiedzieć się o ciekawych portalach. Nie chcę dlatego zupełnie odradzać tej pozycji, może komuś przypadnie do gustu?

*Fragment zaczerpnięty z Wikipedii.

Egzemplarz recenzyjny otrzymałam od Wydawnictwa Verbum Nobile.

7 komentarzy:

 1. wątpie żebym książkę odnalazła w mojej bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez jakiś czas miałam przesyt wampirzej tematyki, ale już mi przeszło ;) Chętnie przeczytam tę książkę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Poradnik zdecydowanie nie dla mnie. Ja już mojego wampira, a raczej dwa wampiry kociej krwi mam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj koniecznie przeczytam tę książkę :D Ponieważ bardzo lubię taką tematykę.
  Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie czytam "Pamiętniki Wampirów" więc raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wampiry,wampiry, wampiry, w kółko. Z pewnością nic dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo :) Czego to ludzie nie wymyślą ;)
  Muszę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń